Основні критерії підбору запобіжників
Запобіжники - невеликі, але дуже необхідні деталі для відмінного функціонування електромережі автомобіля, що запобігають виникненню пожежі при короткому замиканні. У їх конструкції міститься легкосплавна пластина, яка під дією більшої сили струму руйнується, запобіжник виходить з ладу, а це в свою чергу призводить до розмикання електричного ланцюга.Легкосплавний елемент може виготовлятись з різних матеріалів. Залежно від цього розрізняють такі види запобіжників:
- алюмінієві;
- свинцеві;
- олов'яні;
- комбіновані (з суміші свинцю та олова).
За конструктивними особливостями виділяють такі типи цих захисних деталей:
- пальчикові – мають вигляд стержнів (пластикових або керамічних), на яких розміщуються плавкі перемички; використовуються у вітчизняних автомобілях. Більш надійними вважаються керамічні пальчикові запобіжники, що характеризуються великою стійкістю до високих температур;
- ножні або прапорцеві – добре і міцно фіксуються у посадковому гнізді та застосовуються у сучасних авто іноземного виробництва. Ножними їх називають через наявність двох «ніжок», якими вонивставляються в місця свого призначення. Прямокутною або квадратною формою ці деталі нагадують прапорці, звідки і виникла їх інша назва; у головках прапорців розміщуються легкосплавні елементи.
При виборі запобіжників потрібно звертати увагу на їх номінал (розмір сили струму, що може пропустити через себе захисний елемент). Пальчикові конструкції бувають 8 або 16 А, прапорцеві ж мають набагато більше номінальних значень, вибір яких залежить від потужності електроспоживача. Колірна гама ножних захисних елементів досить різноманітна і залежить від розміру сили струму, що може пройти крізь них:
- чорні – 1 А;
- сірі – 2 А;
- фіолетові – 3 А;
- коричнево-жовті – 5 А;
- коричневі – 7,5 А;
- червоні – 10 А;
- блакитні – 15 А;
- жовті – 20 А;
- білі – 25 А;
- зелені – 30 А;
- помаранчеві – 40 А;
- сині – 60 А;
- світло-коричневі – 70 А;
- світло-жовті – 80 А;
- бузкові – 100 А.
Чим вищий номінал, тим товстіша легкосплавна перемичка, яка повинна плавитись відповідно при більших навантаженнях. Про номінал запобіжних елементів можна дізнатися з інструкції по експлуатації вашого транспортного засобу, а також з інформації, вказаної на кришці запобіжного блоку та на самих запобіжниках.
Номінальний струм запобіжника вичисляється за формулою: І = P / U, де І – значення номінального струму, Р – потужність елетроприладу, U – напруга електромережі авто (в легковому, як правило, вона становить 12 V).
Значення сили струму попередньої захисної деталі повинне дорівнювати новому. Якщо номінал буде меншим від потрібного, легкосплавна пластина не витримає, в результаті запобіжник згорить від звичайного навантаження; запобіжна конструкція із занадто великим номіналом, навпаки, вчасно не вийде із ладу, електричний ланцюг не розімкнеться, а це в свою чергу призведе до загорання електропроводів.
В інтернет-магазині «VXauto» ви можете придбати якісні запобіжники для свого авто. Покупку можна здійснити як самостійно, так і звернувшись за порадою до наших продавців-консультантів, які за декілька хвилин допоможуть із вибором та оформленням замовлення.